Nomination of athletes to SNPC

Singapore Disability Sports Council (SDSC) nomination of athletes to Singapore National Paralympic Council (SNPC) for the 9th ASEAN Para Games.

PUBLICATION
Date: 30 June 2017
Time: 8.32pm

Please note that appeals have to be made within 48 hours from the date & time of publication.

First cut: approved 84 athletes for nomination to SNPC

Second cut: approved 17 athletes from Tenpin Bowling  for nomination to SNPC

PUBLICATION
Date: 6 July 2017
Time: 11.48am

Final Cut: approved 2 athletes from Powerlifting and Swimming

PUBLICATION
Date: 10 July 2017
Time: 9.58am

 

Archery
(Nomination completed)
1) Nur Syahidah
2) Robert Fuchs

Athletics
(Nomination completed)
1) Suhairi Suhani
2) Zac Leow
3) Muhd Diroy
4) Norsilawati
5) Ivan Chua
6) Mohd Khairi
7) Maisarah
8) Lionel Toh
9) Shahrul Izwan
10) Nithiah

 

Badminton
(Nomination completed)
1) Tay Weiming
2) Jovenn Siow
3) Muhd Ashik
4) Akram Ramadan
5) Andy Lee

 

Boccia
(Nomination completed)
1) Toh Sze Ning
2) Faye Lim
3) Jeralyn Tan
4) Ng Pei Feng
5) Neo Kah Whye
6) Juni Syafiqa
7) Omar Azman
8) Muhd Saifudeen

 

Chess
(Nomination completed)
1) Edwin Tan
2) James Lim

 

CP Football
(Nomination completed)
Men’s Team
1) Syafiq Sulaiman
2) Pranav
3) Khairul Anwar
4) Muhd Firdaus
5) Muhd Mubarak
6) Muhd Shafiq
7) Muhd Shahidil
8) Peter Kam
9) Suhaimi Sudar
10) Muhd Danial
11) Abdul Mahdi
12) Ismail Abdul Kadir
13) Magesvaran
14) Tan Jeremiah

 

Cycling
(Nomination completed)
1) Noor Iskandaria
2) Naren Lee Sankar
3) Amanda Mok
4) Tan Hun Boon
5) Abdul Alim
6) Tee Wee Leong
7) Emily Lee
8) Delia Kang
9) Jessen Ng

 

Goalball
(Nomination completed)
Women’s Team
1) Norliana
2) Joan Hung
3) Siti Nur Halizah
4) Christina Aw
5) Inez Hung

 

Powerlifting
(Nomination completed)
1) Kalai Vanen
2) Melvyn Yeo
3) Nur Aini (published 10 July)

 

Swimming
(Nomination completed)
1) Wong Zhi Wei
2) Yip Pin Xiu
3) Theresa Goh
4) Toh Wei Soong
5) Benson Tan
6) Han Liang Chou
7) Lawrence Tay
8) Bryan Seow
9) Joshua Tang
10) Danielle Moi
11) Chew Zi Ling
12) Sophie Soon
13) Nicole Fu (published 10 July)

 

Table Tennis
(Nomination completed)
1) Aaron Yeo
2) Stanley Lim
3) Daniel Tan
4) Jason Chee
5) Eric Ting
6) Darren Chua
7) Muhd Dinie
8) Ling Teck Mong
9) Eugene Soh
10) Mu Yuguang
11) Harrison Gan
12) Claire Toh
13) Chirstina Lau
14) Toh Bee Tin
15) Angie Lim

 

Tenpin Bowling
(Nomination completed)

1)  Mohamed Ismail Bin Hussain
2) Eric Foo Ming De
3) Mohamad Rausyan Bin Mohamad Ya’acob
4) Muhammad Farhan Bin Ismail
5) Robert Ong Kim Soea
6) Nixon Fan Jun Jie
7) Bahkia Bin Hashim
8) Diane Neo Pei Lin
9) Tay Leong Hock
10) Anuar B Saaid
11) Tan Swang Hee Rex
12) Thomas Nathan Chan Kim Yong
13) Thomas Yong Phen Chong
14)  Muhammad Sadik B Mohamed Ishak
15) Alphonsus Louis Wong
16) Wendy Wong
17) Kelvin Goh Jong Theng

 

Wheelchair Basketball
(Nomination completed)
NIL

 

Wheelchair Tennis
(Nomination completed)
NIL

 

The second cut of nomination to SNPC will be available on 10 July 2017.

Appeals have to be made within 48 hours from the date & time of publication.

Please watch this space for updates.